A Magyar Bankszövetség Testületi Ülésének kommünikéje
A Magyar Bankszövetség a mai napon, a Covid-19 vírus veszélyhelyzet miatt videokonferencián keresztül tartotta meg éves rendes Testületi Ülését, amely a hároméves tisztségviselői ciklus lejártával tisztújító ülés is volt. Varga Mihály pénzügyminiszter úr gazdasági helyzetértékeléssel jelentkezett be, és videóüzenetében köszöntötte a Testületi Ülés résztvevőit. A Magyar Bankszövetség tagjai az alábbi aktuális gazdasági állásfoglalás közzétételéről határoztak.
A 2020-as év első félévében a Covid-19 vírus okozta veszélyhelyzet kezelését és az emberi élet feltétlen védelmét szolgáló globális intézkedések egyértelműen kijelölték a gazdasági ciklus végét. Így a 2008-as pénzügyi krízis után most – a veszélyhelyzet következményeként – ismét általános gazdasági visszaesésnek vagyunk tanúi. A válságot kiváltó egészségügyi ok számos új gazdasági jelenséget, több ágazatban a termelés vagy a szolgáltatások részleges visszaesését, esetleg teljes megszűnését idézte elő. A kiváltó ok példanélkülisége miatt a válsághelyzet kezelésére, feloldására nincsenek kiforrott, tapasztalaton alapuló módszerek.
Nem kérdéses, hogy a kormányzati gazdaságpolitikai intézkedések egyik alapja a tőkeerős és alkalmazkodóképes bankszektor, amely normál gazdasági körülmények esetén a kiszámítható gazdasági fejlődést, ilyen helyzetben pedig legfőképp – a megfelelő kormányzati intézkedésekkel összhangban – a gazdasági stabilitást biztosítja. A magyar bankszektor a kormánnyal együttműködve, a hiteltörlesztési moratórium révén az elsők között nyújtott jelentős segítséget minden hitellel rendelkező természetes személynek és vállalkozásnak. A kormánnyal és a Magyar Nemzeti Bankkal megvalósuló együttműködésnek köszönhetően további fontos, a fennmaradást és a kilábalást segítő eszközöket juttathatunk el a gazdaság szereplőinek. A ránk háruló további feladatok – köztük a veszélyhelyzeti korlátozások mellett a teljes ügyfélkör mindennapi és folyamatos pénzügyi kiszolgálása – a mindennapi helytállást és az innovatív alkalmazkodást egyaránt megkövetelik tőlünk.
A magyar bankszektor hosszú ideje stabilan és megbízhatóan működik. A magyar bankok aktív részesei a nemzetközi pénzügyi világnak és biztos alapjai a nemzetgazdaságnak is. A bankok tőkehelyzete az elmúlt években megerősödött, átfogó digitális modernizációt hajtottak végre, a felmérhető kockázatokra felkészültek. Ezek az eredmények most, a veszélyhelyzet idején alapvető biztonságot képesek nyújtani.
A válság kikényszerítette otthoni munkavégzés és a távoktatási formák mind nagyobb térnyerése miatt jelenleg a magyar társadalomban is jelentős digitális és informatikai ismeretnövekedés megy végbe. A pénzügyi területen még március elején bevezetésre került az azonnali átutalási szolgáltatás, általánossá vált az érintő bankkártyák és az internetbanki szolgáltatások használata. Helyzetértékelésünk szerint tovább gyorsítható a digitális átállás, amelyhez a pénzügyi területeken iránymutatást jelent a Bankszövetség 22 pontos digitalizációs javaslata. Úgy gondoljuk, hogy ezek a törekvések a kormány, a jegybank, a kereskedelmi bankok, az érintett intézmények és szervezetek összefogásával valósíthatók meg sikeresen.
A világ egyes országai különféle egészségügyi és új gazdasági megközelítési módokat alkalmaznak a veszélyhelyzeti kihívások kezelésére. A következmények bonyolultabbá teszik a globális gazdasági kapcsolatokat és hatásokat. Ebben a helyzetben a magasabb hozzáadott értéket termelő, továbbá gyors alkalmazkodó képességű gazdasági szektorok, valamint az ilyeneket gyorsan fejleszteni képes országok kerülhetnek jobb helyzetbe.
Magyarország esetében hangsúlyoznunk kell, hogy az elmúlt évtizedekben kialakított nyitott gazdaság mára megkerülhetetlen adottsággá vált. Az Európai Unió tagjaként természetes kapcsolatrendszerünket a tagországok gazdasága adja, ugyanakkor eredményekkel kecsegtet a keleti nyitás politikája is. Ugyancsak fontosak a történelmi partnereinkkel, a visegrádi négyekkel és mellettük a balkáni országokkal meglévő és – mivel a válság/változás mindig lehetőséget is jelent – érdemben továbbfejleszthető kapcsolataink. Szektorunk e téren is elkötelezett támasz a beruházások finanszírozásában, az együttműködések kiterjesztésében.
A Testületi Ülésen az elmúlt év eredményei alapján Aranykaptár Díjak átadására is sor került.
Aranykaptár-díjazottak:
- Bartha Lajos (MNB) és Selmeczi-Kovács Zsolt (GIRO) az Azonnali Fizetési Rendszer kialakításában és elindításában végzett meghatározó munkájukért,
- Marosi Zoltán (Oppenheim Ügyvédi Iroda) és Molnár Levente (Oppenheim Ügyvédi Iroda) a pénzügyi szektor jogi képviseletében és támogatásában végzett kiemelkedő munkájukért,
- Florova Anna (OTP Bank) a családokat támogató munkacsoport sikeres elindításáért és vezetéséért.
A tisztújítás eredményeként a 2020–2023 időszakra a Magyar Bankszövetség megválasztott tisztviselői:
Elnökség:
Elnök: Jelasity Radován, Elnök-vezérigazgató, ERSTE Bank
Alelnök: Becsei András, Vezérigazgató, OTP Jelzálogbank
Elnökségi tagok:
- Hegedüs Éva, Elnök-vezérigazgató, Gránit Bank (kisbanki elnökségi tagi pozícióban)
- Búza Éva, Vezérigazgató, Garantiqa, Hitelgarancia,
- Simák Pál, Elnök-vezérigazgató, CIB Bank,
- Vida József, Elnök-vezérigazgató, Takarékbank,
- Zolnai György, Vezérigazgató, Raiffeisen Bank.
Felügyelőbizottság:
Alelnök: Gáspár Tibor, Igazgató, Raiffeisen Bank
Felügyelőbizottsági tagok:
- Csere Bálint, Ügyvezető Igazgató, OTP Bank
- Fényi Zoltán, Vezető jogtanácsos, Sberbank
- Szugyiczki Roland, Igazgató, MKB Bank.
Etikai Bizottság:
Elnök: Auth Henrik, közgazdász.
Hazánkban ma a mérvadó vélemények elismeréssel szólnak bankjaink teljesítményéről ebben a példátlan válsághelyzetben. Szektorunk presztízse érdemben nő, és nagy tisztesség, hogy egy egész társadalom nevében mondhatunk köszönetet a banki közösségnek a szolgálatként is végzett szolgáltatásért, a példamutató helytállásért.
***
Becsei András a Testületi Ülésen elhangzott beszédében kiemelte, hogy a változásokhoz való alkalmazkodás a mindennapi munka részévé vált. A bankszféra stabilitásának, szervezettségének és tapasztalatainak köszönhetően jól vette a válság okozta eddigi akadályokat, így aktív és segítő partnere tudott maradni a lakosságnak és a vállalkozásoknak. Külön köszönet illet minden kollégát, óriási teljesítmény áll mögöttük. A 2008-as gazdasági válság időszaka után az elmúlt években a bankszektor stabilan növekedett. Azonban fontos figyelembe venni, hogy a bő esztendőknek tekinthető 2016-2019-es időszak eredményességében az egyszeri és a nem magyarországi tételek meghatározóak voltak, míg most szűk esztendők várhatóak.
A szektor adóterhelése pedig az egyik legmagasabb Európában. Ami biztos, továbbra is nyitott párbeszédre van szükség az ügyfelek, a kormányzat, felügyelet és a bankok részéről. Mi ebben partnerek voltunk és leszünk. Sok még az előttünk álló feladat, folytatni kell, tovább kell gyorsítani a digitalizációs lépéseinket a Kormányzattal és a Magyar Nemzeti Bankkal együtt dolgozva, hiszen ez az ügyfeleink elvárása és a nemzetgazdaság érdeke is.
A Bankszövetség újonnan megválasztott elnöksége és főtitkára a tagság nevében köszönetét fejezte ki a szervezet leköszönő elnökének, Becsei Andrásnak az elmúlt csaknem egy évben – különösen embertpróbáló időszakban - végzett, sikeres vezetői munkájáért. Az átmenetileg vállalt elnöki szerepkörben Becsei András jelentős eredményekhez segítette hozzá a bankszektort; többek között a digitalizációs képességek fejlesztése, az azonnali fizetésre való felkészülés, az aktuális veszélyhelyzet kezelése és a nemzetközi kapcsolatok erősítése terén.
Ugyancsak köszönetét fejezte ki a szervezet Kevin A. Murray vezérigazgatónak, a Citi Magyarország és a Citi Kelet-Európa régió vezetőjének, aki a Külföldi Bankvezetők Klubjának elnökeként vehette át az Aranykaptár Emlékplakettet.
Jelasity Radován, a Magyar Bankszövetség újonnan megválasztott elnöke székfoglaló beszédében elmondta: „A koronavírus nem csupán gazdasági, hanem egyben civilizációs kihívást jelent mindannyiunk számára. Ugyanakkor hiszek a bankszektor katalizáló és pozitív gazdasági szerepében. Elkötelezett vagyok a párbeszéd, és a közös, mindenki számára elfogadható megoldások iránt. A bankszektor a gazdaságnak nem csak szerves része, hanem egyben tükörképe is: nincs stabil és erős bankszektor robusztus gazdaság nélkül, miként nincs robosztus gazdaság erős bankszektor nélkül sem.”
Hosszú távon az új elnöknek kifejezett szándéka az ügyfelek szektor felé irányuló bizalmának erősítése, a magyar bankszakma nemzetközi ismertségének valamint hazai reputációjának fejlesztése, és a szabályozó hatóságokkal folytatott együttműködés folyamatos fenntartása egyaránt.
Az elnökséggel közös feladatának tartja a bankszektort érintő prioritások meghatározását. Aktuálisan ezek közül kiemelte a kormányzat és az MNB által indított gazdasági programok gyors és hatékony végrehajtását. Az újraindítást célzó programokat a bankszektor aktívan támogatja, ugyanis átsegítik az ügyfeleket a koronavírus okozta gazdasági nehézségeken, így a gazdaság egészének adnak új lendületet. Az egészségügyi veszélyhelyzet tapasztalatait le kell szűrni. Ennek során előremutató a kormányzat és az MNB nyitottsága a digitalizációs javaslatcsomag több pontja kapcsán a bevezetésük felgyorsítására. Emellett a szektor régiós versenyképességének helyreállítására továbbra is cél a bankokat terhelő speciális közterhek mérséklése.
Végezetül a megválasztott elnök nagy elismeréssel szólt a bankszektor munkatársairól, akiknek a jóvoltából az elmúlt hónapokban kitartó munkával, fegyelemmel és rugalmassággal tudtuk a megváltozott körülmények között is folyamatosan biztosítani a banki ügyfélkiszolgálás és üzletmenet folytonosságát, a zavartalan pénzforgalmat.
Budapest, 2020. május 22. Magyar Bankszövetség